Čo je imunitný systém?

03.07.2012 19:29

 

Čo je imunitný systém? 

Imunita je definovaná ako telesná rezistencia voči rôznym chorobám. Imunita je základný obranný mechanizmus, nielen proti väčšine patogénnych mikroorganizmov, ale napríklad aj proti bujneniu buniek tumoru. Delíme ju do dvoch základných skupín: prirodzenú a získanú.

Imunitný systém je systém buniek a orgánov, ktoré spolupracujú pri obrane tela proti cudzím patogénom. Sú to mikróby, veľkostne maličké, nákazlivé organizmy: baktérie a vírusy, ale aj rôzne druhy parazitov a plesní. Môžete si ho predstaviť ako obrannú armádu rozmiestnenú v celom tele a neustále skúmajúcu všetky látky a častice prichádzajúce do kontaktu s telom. Vojakmi tejto armády sú rozličné typy buniek. Podobne ako v armáde, každá z týchto buniek má jasne definova­nú úlohu, Keď bunky imunitného systému pracujú, rešpektujú určitú hierarchiu (niektoré sú generáli, iné dôstojníci, elitné jednotky alebo radoví vojaci).

Ak imunita zlyháva alebo je znížená, môže to mať za následok rôzne choroby - časté prechladnutia, chrípky, precitlivenosť, artritídy, rakovinu a dokonca až smrť. Imunita je vlastne komplikovaná a dy­namická rádiová spojovacia sieť. Po kontakte s cudzím telesom, začnú odolné bunky produkovať chemické látky. Tieto látky umožňujú bunkám regulovať ich vlastné bujnenie, mobilizovať iné bunky a prípadne ich zaslať na poškodené miesta.

Imunitné bunky sa nachádzajú v celom tele a spolu s nervovou sústavou, srdečným svalom, moto­rickou oblasťou a zažívacou sústavou, zabezpečujú celkovú harmonickú funkciu tela.

To znamená , že hlavnou úlohou imunitného systému je schopnosť rozpoznávať vlastné a cudzie telesá a bunky a adekvátne na ne reagovať. Ak imunitný systém pracuje bezproblémovo, imunitná obrana je aktivovaná len keď je telo napadnuté cudzími telesami.

Hociktorý pôvodca, ktorý je schopný vyvolať obrannú odpoveď imunitného systému sa nazýva an­tigén. Antigénmi môžu byť napríklad, baktérie, vírusové choroby, alebo len ich jednotlivé časti, ako napríklad autoimunitné choroby, alergie.

Medzi bunky imunitného systému patria:

T pomocné lymfocyty, tiež známe ako Th lymfocyty alebo Th bunky, sú generálmi tejto obrannej armády. Keď príde telo do kontaktu s agresívnymi útočníkmi, oznámia všetkým ostatným bunkám kedy a ako ho brániť.

B lymfocyty, známe aj ako B bunky, sú dôstojníkmi pod vedením Th buniek. Produkujú špeciali­zované zbrane na boj proti nepriateľovi. Tieto zbrane sa nazývajú protilátky alebo imunoglobulíny. B bunky môžu produkovať päť rôznych typov protilátok nazývaných imunoglobulín (Ig) G, M, A, E a D. Voči každému agresorovi zvlášť T bunka inštruuje B bunku, aký typ protilátok musí produkovať. Tvorba protilátok je vysoko špecializovaný proces, v ktorom je každá protilátka vyrobená tak, aby dokonale zasiahla agresora. Je to veľmi dôležité, pretože úlohou protilátok je pomôcť imunitným bunkám rozpoznať agresora a teda musia byť schopné identifikovať ich s vysokou presnosťou.

Dendritické bunky sú strážnou službou. Jej úlohou je spozorovať akéhokoľvek agresora, ktorý sa snaží vstúpiť do tela. Tieto bunky majú dlhé výčnelky, ktoré formujú tesnú sieť. Žiadna látka vstupuj­úca do nášho tela nesmie prejsť nespozorovaná touto sieťou. Avšak dendritické bunky sú radoví vojaci, ktorí útočníka nemôžu zabiť. Všetko, čo môžu urobiť, je imobilizovať niektorých votrelcov a varovať vodcu armády (T bunku), že organizmus bol napadnutý.

Žírne bunky - mastocyty sú vojaci. Majú zásadnú úlohu v alergickej reakcii. Tieto bunky nemôžu agresorov zabiť, ale ich úlohou je zadržať inváziu nepriateľa pokiaľ ho neprídu zničiť špecializované sily. Ich úlohou je tiež uľahčiť vstup týchto síl na bojové pole. Uvoľnením rýchlo účinkujúcich látok, ktoré spôsobia zmeny v tele, vytvoria žírne bunky nepriateľské prostredie pre agresorov.

Žírne bunky majú tieto látky uskladnené vo svojich granulách a po obdržaní signálu o prítomnosti nepriateľa ich môžu uvoľniť v priebehu minút. Histamín je najdôležitejšia z látok žírnych buniek a je jedným z hlavných, zodpovedných za prejavy pozorovateľné počas alergickej reakcie.

Eozinofily sú trénovaní zabijaci. Ich zbrane sú agresívne látky, uskladnené v granulách vo vnútri buniek. Po uvoľnení z bunky môžu tieto látky útočníka zabiť.

Ako posilniť imunitu bez liekov?

Trénujte striedanie teplôt organizmu. Otužovanie, horúce kúpele a saunovanie postupne posilňujú imunitu a zlepšujú celkový stav organizmu.

Prechádzajte sa po čerstvom vzduchu a zhlboka dýchajte. Pravidelne športujte. Beh a cvičenie umožňujú imunitnému systému lepšie fungovať.

Pri kýchaní si zakrývajte ústa. Chránite tak nielen ostatných, ale aj sami seba.

Dbajte na to, aby ste mali nohy v teple. Obeh krvi v rukách a nohách nie je tak rýchly ako u ostat­ných častí tela, takže môžeme ľahšie prechladnúť.

Kloktajte soľ. Kloktať by sme mali každodenne. Môžete použiť kloktadlo, ktoré si zakúpite v lekárni, alebo soľný roztok.

Inhalujte. Postačí, keď si ohrejete horúcu vodu a do nej pridáte inhalačnú minerálnu vodu. Inhaláciou dôjde k prečisteniu dutín. Po inhalácii by ste mali odpočívať.

Zaraďte studenú sprchu na pár sekúnd vždy na konci kúpania. Chladná sprcha a tiež plávanie v studenej vode posilňujú imunitný systém. Doká zali to krvné hodnoty otužilcov vo Fínsku.

Užívajte vitamínové doplnky

1./ Vitamín A (z betakaroténu), 1667 mcg

Vitamín A a jeho provitamín betakarotén sú najdôležitejšími ochrancami našej pokožky. Povzbudia tvorbu pigmentov v bunkách a tým podporujú rovnomerné opálenie pokožky a chránia nás pred škodlivými účinkami slnečného ultrafialového žiarenia.

Betakarotén má mnohé prednosti. Je najdôležitejším zdrojom vitamínu A. Ak je betakarotén v pre­bytočnom množstve, ukladá sa a organizmus z neho podľa potreby zhotoví vitamín A. Vitamín A je dôležitý pre dobré videnie a pre zdravie sliznice. Prvým príznakom nedostatku vitamínu A je šero­sleposť. Ak v tele nie je prítomný retinol, oči nie sú schopné prispôsobiť sa slabému svetlu. Už jedna mrkva denne môže byť dostatočná na úspešnú liečbu šerosleposti.

Karotenoidy sa správajú tiež ako antioxidanty, preto môžu znížiť aj riziko niektorých druhov rakoviny. Podľa jednotlivých výskumov môžeme pomocou stravy, bohatej na betakarotén, znížiť možnosť vzniknutia nádorov pľúc, pokožky, žalúdku, hrubého čreva, taktiež výskyt rakoviny pankreasu, hrdla, pažeráku, prostaty a močového mechúra.

Zdrojom vitamínu A je karotka, pečeň, špenát, brokolica, melón, marhuľa, morské ryby, mlieko.

2./Vitamín C (ako kyselina askorbová),

500 mg

Vitamín C je veľmi účinným antioxidantom vzhľadom na skutočnosť, že kyselina askorbová je schopná viazať kyslík. Posilnenie imunitného systému v súvislosti s dostatočným zásobením ľudského organizmu vitamínom C stimuluje produkciu lymfocytov. Ovplyvňuje aj pohyb fagocytov, ktoré ničia baktérie, vírusové častice, karcinogénne bunky a pod. Potláča infekciu dýchacích ciest a redukuje symptómy astmy a alergie. Nedostatok vitamínu C sa prejavuje predovšetkým únavou a zvýšenou náchylnosťou na infekčné ochorenia. Môže spôsobiť aj svalovú únavu a zdĺhavé hojenie zlomenín. Keďže vitamín C ovplyvňuje vstrebávanie železa a tým aj tvorbu červených krviniek, jeho nedostatok môže spôsobiť krvácanie slizníc i podkožné krvácanie.

Prejavy nedostatku kyseliny askorbovej (hypovitaminóza)

Mierna hypovitaminóza sa prejavuje spomaleným rastom, kazením zubov, narušením stavby kostí, deformitami kĺbov, nedostatočnou odolnosťou proti infekciám, únavou, žalúdočnými problémami, lámavými kapilárami a zníženou tvorbou mlieka. Extrémna hypovitaminóza spôsobuje chorobu skorbut, ktorá sa prejavuje anémiou, krvácavosťou, opuchom kĺbov a ďasien, stratou zubov, kreh­kosťou kostí, sterilitou, častými infekciami, atrofiou svalov a žalúdočnými vredmi.

Prejavy nadbytku kyseliny askorbovej (hypervitaminóza)

Neboli dokázané žiadne nežiaduce symptómy a to i pri veľkých denných (niekoľkogramových) dáv­kach vitamínu C. Vysoké dávky vitamínu C zlepšujú relaxáciu artérií (vazodilatáciu), čo je prínosom pre pacientov s „koronárnymi rizikovými faktormi“, ako sú cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi a vysoká hladina homocysteínu. Ischemická choroba srdca je tým zriedkavejšia, čím vyššia je hladina vitamínu C. Vitamín C tiež znižuje vysoký krvný tlak.

Hlavným zdrojom vitamínu C sú citrusy (limetka, citrón, pomaranč, grapefruit), zemiaky a paradajky. Ďalšími zdrojmi sú čierne ríbezle, jahody, brusnice, kiwi, čerešne acerola, papája melónová. Zo zele­niny je to brokolica, karfiol, špenát.

3./ Vitamín B6, 20 mg

Vitamín B6 (pyridoxín) je dôležitý pre imunitné funkcie organizmu. Tiež hrá dôležitú úlohu v meta­bolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Je to jeden z najdôležitejších vitamínov v meta­bolizme proteínov - pomáha pri premene bielkovín na aminokyseliny a aminokyselín na bielkoviny. Zmierňuje únavu, urýchľuje regeneráciu a napomáha rastu svalového tkaniva. Pôsobí pozitívne na psychiku človeka pri telesnej záťaži, aj pri depresívnych stavoch. Niektoré vedecké testy naznačujú, že by vitamín B6 mohol zohrávať kladnú rolu pre zdravie srdca. Aj napriek tomu, že sa pyridoxín v tele nachádza v pečeni, obličkách, slezine alebo mozgu, jeho prevažná časť je obsiahnutá vo sva­loch (až do 90 %).

Zdrojom vitamínu B6 sú kuracie a bravčové mäso, pečeň, červené mäso, ryby, mliečne výrobky, kvasnice. Nachádza sa aj v potravinách rastlinného pôvodu (napr. celozrnné výrobky, zemiaky, strukoviny, banány, orechy).

4./ Zinok, 15 mg Zinok je po železe je 2. najbohatšie zastúpený stopový prvok v ľudskom organizme. Je súčasťou mnohých enzýmov a dôležitou zložkou inzulínu. Podieľa sa na metabolizme bielkovín, rozklade alkoholu a syntéze nukleových kyselín. Je potrebný pre dobrú funkciu pohlavných orgánov a nor­málnu funkciu prostaty. Spolu s vitamínmi B6, B12 a A je dôležitý pre rast. Znižuje hladinu histamínu, čím pomáha pri alergiách, tlmí depresie, dokonca lieči niektoré druhy schizofrénie, urýchľuje hojenie sa rán, posilňuje imunitu, pomáha redukovať hladinu cholesterolu v krvi.

Ľudia, ktorých trápi senná nádcha by mali svoju stravu doplniť o potraviny, bohaté na stopový prvok zinok. Zinok sa podieľa na látkovej výmene a pôsobí protialergicky. Stabilizu­je bunky imunitného systému a stará sa o to, aby organizmus reagoval na prítomnosť alergénov pravidelným a postupným vylučovaním látky histamín. Prirodzene tak znižuje negatívne reakcie organizmu na alergény, ako je napríklad peľ. Nemeckí odborníci zo Spoločnosti pre zdravú výživu sa domnievajú, že na vzniku sennej nádchy sa podieľa nedostatok zinku v tele. Preto by ho človek mal pri prejavoch alergie dopĺňať. Nedostatok zinku môže ďalej viesť k zhoršenému videniu v noci, k zníženiu citlivosti čuchu a chuti, k zníženiu obranyschopnosti pred infekciami a akné.

Zdrojom zinku sú ustrice, mäso, ryby, pšeničné klíčky, huby, pivovarské kvasnice, dyňové semená,

strukoviny, mlieko, horčica, vajcia a celozrnne pečivo.

5./ Koreň z Echinacea angustifolia, 150 mg

6./ Koreň z Echinacea purpurea, 150 mg

Rôzne druhy echinaceí pochádzajú zo Severnej Ameriky. U nás sa často pestujú ako okrasné rastliny. Názov rodu pochádza z gréckeho slova echinos „ ježko“, keďže stredná časť súkvetia je ostnatá. Severoamerickí Indiáni používali najmä echinaceu purpurovú (Echinacea purpurea) ako prostriedok na hojenie rán, proti hadiemu jedu, pohlavným chorobám, nádche a pri tráviacich ťažkostiach. Až v roku 1852 sa objavila informácia, že koreň echinacey je použiteľný aj v humánnej medicíne, a to pri liečbe syfilisu. V Európe sa začali liečivé účinky echinaceí využívať až po roku 1930. Z rodu Echinacea sa na našom kontinente ako prvý druh začala pestovať echinacea purpurová.

Echinacea posilňuje imunitný systém ( obranyshopnosť organizmu).Vďaka jej obsahu protizápa­lových látok je vhodná na prevenciu a doplnkové liečenie infekcií dýchacích a močových ciest. Zvonka sa používa aj pri ťažko hojacich ranách, zápalových chorobách kože, taktiež proti akné a plesňovým ochoreniam pokožky.

Koreň je výborný aj na liečenie chronických a často sa obnovujúcich infekcií(napr. infekcie dýcha­cích a močových ciest, zápal stredného ucha alebo hubové choroby). Na zdolanie infekcii ústnej dutiny ju používame ako prípravok na kloktanie, u rán a zápalov kože zase ako masť. Najčastejšie sa echinacea používa vo forme tinktúr a extraktov z koreňov či vňate (najmä alkoholový extrakt), ale je známa aj sušená čajová zmes, mastičky aj tabletky.

7./ Biofavonoidy z citrónov, 100 mg Bioflavonoidy majú v prírode funkciu farbív, ovociu a zelenine dodávajú ich charakteristické sfar­benie. Radia sa k najúčinnejším antioxidantom rastlinnej ríše, chránia bunky pred negatívnymi účin­kami voľných radikálov. Bioflavonoidy majú nevyhnutné miesto v aktivovaní imunitného systému. Ideálna je kombinácia s vitamínom C, kedy sa obe látky vo svojom účinku vzájomne podporujú ( tzv. synergické pôsobenie). Ich spoločný účinok je mnohonásobne vyšší. Navyše bioflavonoidy pôsobia ako ochrancovia vitamínu C - chránia ho pred poškodením oxidačnými procesmi, zároveň výrazne zvyšujú jeho vstrebávateľnosť a účinnosť.

Bioflavonoidy ďalej pomáhajú pri liečbe paradentózy, spevňujú stenu žíl a znižujú priepustnosť kapilár. Pre tieto svoje účinky sa osvedčili najmä pri liečbe kŕčových žíl a niektorých opuchov. Ako doplnok ho môžete s úspechom užívať aj pri liečbe bércových vredov a hemoroidov. Nezanedba­teľná je tiež schopnosť vyvažovať ťažké kovy v organizme a podporovať ich vylučovanie.

Bioflavonoidy sú prirodzene prítomné v šupkách citrusových plodov, ale aj v ďalších druhoch ovo­cia, plodoch šípky a v zelenine. V citrusovom ovocí je najväčšia koncentrácia bioflavonoidov v bielej dužine, ktorá sa nachádza pod povrchovou šupkou. Je to teda tá časť, ktorú bežne odstraňujeme!


 

 

* Email:
   Jméno:
   Město:
 

Vaše data jsou v bezpečí - SmartEmailing.cz